TerraQuesta - Alkaban Mahkumları - Kaçış Oyunu

İçinde bulunduğumuz sektör -evden kaçış oyunu sektörü- çok yeni bir oluşum. Çok değil, 2 sene evvel evden kaçış oyunu nedir diye sorulsa kimse cevap veremezdi. Şimdilerde sanal ortamdan fiziksel gerçekliğe dönüşüp ete kemiğe bürünen bu oyunlar dünyada hızlıca yayılmakta. Bir bilgisayar oyununun içine düştüğünüzü hayal edin. Etrafnızdaki her şeye elinizi sürebiliyorsunuz ama hay aksi uzay kıyafetinizin kolu biraz dar mı geldi? Ve şu önünüzdeki ejderha ateşini size doğru mu üflüyor? Evet, bu kez piksellenmiş hayali bir karaktere değil, size! Etkileyici, değil mi? İşte oyunlarımızda amaçladığımız şey tam da bu!

Terra Questa Ailesinin üyeleri olarak, iki yıldır uluslararası ölçekte, oyunlar geliştirmekteyiz. Mayıs 2015’te bir araya gelip, gelmiş geçmiş en iyi evden kaçış oyununu tasarlamayı nihai hedefimiz haline getirdik. Oyunlarımızdaki her bir hikaye uzman senaryo yazarlarımız tarafından özenle hazırlanıp, kaygılanmayı bırakıp dahi olduklarına kanaat getirene kadar, tekrar ve tekrar (ve tekrar…) üzerinden üzerinden geçilmektedir. Bu süreç sonrasında hikayeler dekorasyon ve sanat departmanlarımıza devredilir. Ressam ve dekoratörlerimiz kendilerine bu kadar yeni bir hayal dünyasıyla olabildiğince irtibat kurabilmek adına, konuyla ilgili kitapları sayfa sayfa karıştırır, filmleri incik cincik eder ve ellerinden geldiğince konuyu zihinlerinde canlandırır. Sonrasında ise yakaladıkları ilhamı kaybetmemek için gece gündüz çalışmaya koyulurlar. Bu sırada mühendis takımı ise, senaryocuların çılgın fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için alet üzerine alet, edevat üzerine edevat icat etmektedir. Tüm bunlar gerçekleşirken elektrik-elektronik üstadımız, derinlerdeki gizli labaratuvarında, oyunun her bir parçasını -hatta oyuncuların duygularını bile- kontrol eden oyunun sinir sistemi üzerinde çalışır. Aylar boyu inatla sürdürülen zorlu çalışmalardan sonra, tüm bu unsurlar bir araya gelerek oyunun tüm parçalarını birbirine kenetler. Bize de gölgelere çekilip “başla” butonuna basmak kalır. Oyun hayata ilk adımını işte böyle atar.

Oyunları sadece kendi eğlencemiz için, keyfi sebepler yüzünden tasarlıyormuşuz gibi görünebilir. Fakat gerçek bundan bir hayli uzaktır. Yönetmenlerin filmlerini seyircileri için çektiği gibi, biz de oyunlarımızı ziyaretçilerimiz için tasarlarız. Bizim için en büyük ödül sizin duygu ve izlenimlerinizdir. Oyuncularımızda coşku uyandırabiliyorsak, bu işimizi iyi bir şekilde yerine getirdiğimizin kanıtıdır. Şahsi kanaatimize göre oyuncuların basit bulmacaları bir araya getirdiği ve çok haneli şifre kombinasyonlarını tahmin etmeye çalıştıkları günler geride kalmıştır. Bunların aksine en güncel oyunlar ziyaretçilerine, oyuncuların başka bir gerçekliğe geçiş yaptığı ve kendi öyküsünün başkahramanı haline geldiği bir interaktif sinema deneyimi yaşatmayı amaçlar.


Oyun Hikayesi/Detayları

Bir evden kaçış oyunu düşünün, içinde akıl almaz mekanizmalar olsun.
Sıkıcı bulmacaların olmadığı, anahtar bul-kilit aç mantığından uzak,
farklı bir gerçekliğin içinde kendi öykünüzün başkahramanı olarak hareket ettiğiniz bir dünyadasınız.
Bir hapishane düşünün, gelmiş geçmiş en çılgın büyücülerin mabedi olsun.
Girişten çıkışa kadar her şeyin yönlendirdiğiniz büyünün kontrolünde ilerlediği ve
gözlerinize inanamayacağınız dönüşüm ve simyasal olayların yaşandığı bir maceradasınız.

Türkiye’de bir ilk! Mahkumunu büyücüye dönüştüren hapishane!
Alkaban büyü hapishanesi Galata’da yeni büyücülerini bekliyor.
Alkaban’a girebilmenin tek yolu mahkumu olmak!
Bu benzersiz deneyime var mısın?

 

LOCKEYFİVE İNCELEMESİ İÇİN TIKLAYINIZ...